Header Image

EMILYSLIV

Emily heter jag och är toppbloggare här på Vimedbarn. Här skriver jag om allt som hör mammalivet till. En förkärlek till barnsaker, inredning och kläder. Lever med mina döttrar Noelia 3,5 år och Junielle 2 år, vi bor utanför Stockholm. Älskar DIY, pyssel, bakning och matlagning så det är ett axplock av vad ni kan hitta här hos mig!

RECEPT PÅ SOMRIG LAXPASTA

Publicerad,

Följ min blogg med Bloglovin

DSC_0277Häromdagen svängde jag ihop en laxpasta till middag som blev väldigt uppskattad av hela familjen. 🙂DSC_0265Jag gjorde en väldigt stor sats så förminska receptet om ni inte vill ha så mycket! 🙂

2 hackade gula lökar
1 hackad röd chili
1 flaska vitt matlagningsvin
400g strimlad kallrökt lax
1 förp. crème bonjour gräslök
6 dl creme fraiche
1 kruka hackad dill
1 pressad citron
2 tärningar fiskbuljong
Chilipulver
Salt & Peppar
Färsk pasta i valfri form

Börja med att bryna löken i lite olja i en gryta tillsammans med chilin. Häll på matlagningsvin och låt koka upp. Tillsätt crème bonjour, fiskbuljong, lite chilipulver, pressad citron och crème fraiche och låt puttra ihop i ca 10-15 min. Tillsätt laxen samt dillen och låt koka upp någon minut! Blanda med färsk kokt pasta och servera direkt! Toppa med lite god parmesanost. Voilá!

DSC_0283 DSC_0286DSC_0281En väldigt snabblagad och enkel rätt! 🙂

 

2 Kommentarer

  1. Åh, vid såna här tillfällen önskar jag att min sambo åt fisk – lax är ju förbaskat gott!
    På min blogg har jag listat 21 tips till gravida och blivande mammor – hade varit kul om du ville läsa 🙂
    Ha en skön dag!
    Kram <3

  2. Tack för receptet. Den ser riktigt god ut! 🙂

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *