Header Image

EMILYSLIV

Emily heter jag och är toppbloggare här på Vimedbarn. Här skriver jag om allt som hör mammalivet till. En förkärlek till barnsaker, inredning och kläder. Lever med mina döttrar Noelia 3,5 år och Junielle 2 år, vi bor utanför Stockholm. Älskar DIY, pyssel, bakning och matlagning så det är ett axplock av vad ni kan hitta här hos mig!

SNART ÄR DET DAGS IGEN..

Publicerad,

Snart är det dags för vår lilla Nisse att flytta in igen. Som barnen längtat! Jag vet inte hur många frågor jag fått om Nisse sedan han flyttade ut förra julen.. Ska bli så kul att sätta upp den snart och se barnen reaktions över att han äntligen ”kommit tillbaka”! 😀Nisse lämnade adventskalendrar och hängde upp paket-kalendern sist han flyttade in så får kanske bli samma sak i år igen. Sen tänker jag att han ska få lämna små uppdrag i den lilla brevlådan som att ”baka ett pepparkakshus”, ”åka pulka” och andra små kul aktiviteter vi kan hitta på.

Ett tips om ni också kör på Nisse-dörr är att ladda ner ”Santa spy cam” på app-store. Man kan göra så roliga klipp där Nissen tittar fram! Barnen tyckte det var sååå spännande och det är också något dem pratar om ofta!

Märks det att jag längtar efter allt mysigt med julen? 😉 haha.

9 Kommentarer

  1. Hej! Jag försökte ladda när appen men blev lite tokigt. Kan man inte gå in på appen??

  2. Hej! Jag försökte ladda när appen men blev lite tokigt. Kan man inte gå in på appen??

  3. Hej! Har köpt en sån nissedörr för första gången i år. Tror femåringen kommer älska den! Men hur sätter man fast den i väggen??

  4. Har ni några speciella aktiviteter ni gör varje advent/under december?? Och vad i så fall? ?

  5. Åh vilken roligt grejj!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *