Nu när köket faktiskt är helt klart måste jag ju visa er före/efter-bilder, för det har ju hänt en hel del! Förut var det en vägg mellan vardagsrummet och köket, rent idiotiskt om du frågar mig. Jag ville ha öppet så den väggen åkte ner illa kvickt. Sen stod varmvattenberedaren också i köket, bredvid kylen och frysen, den ville vi också ha bort från köket så rörmokaren fick dra om alla rör i hela huset och nu står den under trappan i hallen istället, som vi ska bygga in framöver, sååå himla mycket bättre. Dessutom blev ju hela huset stambytt vilket känns väldigt skönt då det var gamla rör som faktiskt behövde bytas.
Panelen i taket åkte ut och ersattes med nytt och likaså klinkersen på golvet.
Denna väggen med kylen och frysen har kortats ner för att få plats med matplatsen borta vid vardagsrummet istället, väggen som fanns där tidigare gick precis ovanför matplatsen.
Här var matplatsen tidigare men vi har istället förlängt köket så att det går framför fönstret. Älskar att man kan stå och laga mat och titta ut istället för att bara stirra rakt in i väggen!
De hemska valven fick också ryka! Så himla mycket bättre planlösning nu och jag älskar att man kan stå och laga mat men ändå ha full koll på alla sällskapsytor nere, barnen kan leka och titta på film. Köket som kändes väldigt trångt och mörkt innan blev istället stort och ljust när man får ljusinsläpp från två håll! ”Nedbyggnaden” ovanför matplatsen är där gamla väggen var, som vi nu växlat av med en stor limträbalk istället och sedan byggt in. Man tror knappt att det är samma hus.
Det var några kämpiga månader men så himla värt det nu när det äntligen är klart! Eftersom att vi ville ha så öppna ytor fick vi ju renovera hela nedervåningen i ett svep, så skönt nu när vi renoverar övervåningen att man kan ta ett rum i taget, i helgen börjar vi med vårt sovrum! Woho.
Hej härliga du!
Ha en super fin dag.
Kram <3
Jätte fint! Var har du köpt spegeln?
Från en lokal butik som heter Eurostore.
Hej!
Så glad att jag kom in på din sida! Vi har ett exakt likadant kök och vi har pratat om att slopa köksbordet och bygga större med lådor under fönstren. Det jag undrar är om köksbänken går ovanför köksfönstret eller längs med? Vore toppen om du har tid och möjlighet att svars då vi planerar exakt lika ;). Vad kostade själva köket?
Hälsningar Jenny
Hej! Jag undrar bara var golvet kommer ifrån? Fått för mig att du skrivit ikea tidigare men jag kan inte hitta den nyansen på hemsidan. Tack på förhand mvh Linda
Precis det stämmer bra, ikea. Tror modellen heter Tundra
Vansinnigt snyggt kök!. Vi går i liknande renoverings tankar. Hur lång är själva bänkskivan på långsidan?. Upplever ni att köket blir för ”långt”?. Vad har ni fått för feedback gällande att ta bord matplatsen?
Tack!
Skulle tippa på att den är ca 4-5 m, så skönt med mycket bänkyta. Planlösningen är så mycket bättre här nu!
Vad för bänkskiva valde ni?
En vanlig matt vit från ikea
Hej! Kom in på din blogg via en Google-sökning ? Superfint kök du har. Såg nyare inlägg att du ändrat luckorna till gråa, SÅ snyggt! Jag undrar vart ditt kakel är ifrån?
??
Kul att du hittat hit! Det kommer från Kakeldax.
Hej!
Vad heter ditt kök ?
Veddinge grå