I fredags hämtade jag hem den här helt underbara tårtan, alltså herregud den var helt perfekt. Precis så som jag ville att den skulle se ut! Tjejen som driver ”Jönssons cakes and sweets” har gjort den och är ju helt otroligt duktig, ni hittar hennes Facebook-sida HÄR!
Varenda liten detalj var helt perfekt! Det var flera stycken som frågade om tårtan verkligen var riktigt, eller om den bara var prydnad. Så perfekt var den! haha
Inte nog med att den var fin, den var riktig gooood också. Fylld med vit choklad och hallon, täckt med marsipan och figurerna i sockerpasta. Så mycket godare när tårtan är täckt med marsipan än sockerpasta. Bottnarna var sådär riktigt saftiga och goda!
Kommer nog aldrig baka en tårta själv igen nu. Hon sätter ribban ganska högt om man säger så, haha! Gifter jag mig en dag så kommer hon definitivt att få göra min bröllopstårta, inga tvivel om det. Ni hittar även ”jonssons_cakes_and_sweets” på instagram. Bor ni i Stockholms-området så rekommenderar jag henne verkligen, hon finns i Jakobsberg!
Publicerad,
Man får ju sån ångest när man ser denna fina tårta istället för den som jag gjorde. Verkligen en super fin tårta